5.7 ZAVŘENO/CLOSED Notebooky (s Windows) z důvodu nadměrného počtu zakázek nepřijímáme na servis || Expresní opravy každý den do 14:00 hod. Po 14:00 hod. prosíme telefonicky/emailem zarezervovat termín opravy. Děkujeme
Prime Servis
Volejte Po–Pá 9:00–19:00
+420 222 240 075
PORADNA

Jak přeinstalovat iPhone?

Přestože není iPhone počítač, čas od času se může hodit vědět, jak jej přeinstalovat novou verzí softwaru, či verzí starší, avšak nainstalovat “čistě”. Právě na přeinstalaci mobilního operačního systému iOS se proto v následujících řádcích zaměříme. Pokud vás tedy zajímá, jak přeinstalovat iPhone, na vše důležité vám v tomto článku odpovíme. 

Ještě než se do návodu, jak provést instalaci iOS pustíme, je nasnadě si v krátkosti vysvětlit instalační politiku updatů Applu. Ty totiž nelze instalovat dle libosti uživatele, nýbrž jen dle dost přísných regulí Applu, které de facto stanovují, co za iOS ještě lze a co naopak už nelze na iPhone nainstalovat. Jinými slovy, pokud si umanete, že byste rádi na iPhone nainstalovali třeba několik let starou verzi iOS, budete mít smůlu, jelikož vám to telefon kvůli softwarovým opatřením ze strany Applu neumožní. Obecně platí, že povoleny jsou jen instalace nejnovějších verzí iOS pro daný telefon, popřípadě předposlední vydané verze v případě, že nejnovější verze vyšla teprve nedávno. To ve výsledku znamená, že pokud například vlastníte iPhone s výrazně starší verzí iOS, než která je nyní aktuální, měli byste si přechod na nejnovější verzi operačního systému velmi dobře rozmyslet, jelikož cesty zpět na váš starý už zkrátka nebude. Nutno nicméně podotknout, že tento mechanismus Apple využívá mimo jiné kvůli tomu, aby své uživatele ochránil od nejrůznějších chyb v iOS, které jsou v nových verzích systémů opraveny (a kterým by se uživatelé vystavili, kdyby se z nového iOS vrátili opět na starý). Dost ale bylo teorie, pojďme se už raději vrhnout na samotnou instalaci iOS. 

Jak přeinstalovat iPhone?

Operační systém iOS lze do iPhonu nainstalovat hned dvěma způsoby - konkrétně přes samotný iPhone a dále pak přes počítač. První způsob je využitelný primárně v případě instalace updatů - ať už minoritních či majoritních - a celkově pak v situacích, kdy člověk prahne pro jednoduchosti a netrápí jej softwarové problémy, které mohou být svým charakterem spjaty právě s iOS. Tato instalace by se zjednodušeně dala popsat “jen” jako neustálé přepisování a doplňování určitých částí systému - tedy nikoliv jako čistá instalace, která by systém do telefonu nahrála “od znova” (a tím tak odstranila možné chyby, které mohly prvním typem instalace vzniknout). Jak tedy už asi tušíte, druhý způsob lze vnímat jako jakousi záchrannou možnost při problémech, jejíž využití je však o poznání složitější než první případ. I proto se obecně doporučuje po této instalaci sahat jen při přechodu na zcela nový ročník iOS, potažmo při výše zmíněné snaze opravit chyby. Systém je totiž po jejím využitím v takovém stavu, jako byste jej poprvé nastartovali ve zcela novém iPhonu. 

Instalace přes telefon

Suverénně nejjednodušší instalace iOS je ta přes iPhone. Ten vás celým instalačním procesem v několika málo krocích provede a vše důležité následně udělá za vás. Instalaci nové softwarové aktualizace systému iOS provedete přes iPhone v aplikaci Nastavení, kde stačí navštívit sekci Obecné a poté Aktualizace softwaru. V této podsekci následně dostupný update naleznete a následně si jej můžete nainstalovat. K tomu je potřeba být připojený na WiFi a mít telefon nabitý alespoň z 50 %, nebo jej mít nabitý alespoň z 20 % a zároveň jej mít připojený k nabíječce. Doba instalace iOS se různí podle verze i telefonu, na který jej instalujete. U starších modelů trvá zpravidla kvůli méně výkonnějším procesorům déle, u nových naopak kratší dobu. Jakmile instalace skončí, telefon zcela standardním způsobem naběhne a skrze vyskakovací okno vám ohlásí, že je v něm nainstalován nejnovější operační systém. To si lze následně zkontrolovat opět v Nastavení - Obecné - Aktualizace softwaru

Instalace přes počítač

Jakmile se chcete pustit do (pře)instalace iOS přes počítač, je nutné nejprve provést zálohu vašeho iPhonu, abyste nepřišli o svá data. Nejjednodušším způsobem je k této činnosti využít iCloud, který uchová “jen” data bez jakýchkoliv chyb, které by mohly funkčnost systému po jejich obnovení ovlivnit. Zálohu na iCloudu provedete jednoduše skrze Nastavení, ve kterém tapnete na své jméno a následně vyberete možnost iCloud, kde vyhledáte možnost Záloha na iCloudu. Na tu tapnete a v případě, že není zaktivovaná ji zaktivujete. Pokud aktivovaná je, tapněte na Zálohovat. Tím zazálohujete všechny účty, dokumenty, konfigurace domácnosti, nastavení a další data. Mějte dále na paměti, že aby se telefon zálohoval automaticky (což je obecně doporučováno), je potřeba jej mít připojený k WiFi, napájení a mít u něj zamknutý displej. Tyto věci však nyní samozřejmě nebylo třeba splnit, jelikož jste zálohovali ručně. 

Máte zazálohováno? Výborně. Nyní si na těchto stránkách [https://ipsw.me] najděte vámi hledanou verzi iOS přesně pro váš telefon (je klíčové, aby byla skutečně přímo pro váš model - v opačném případě nainstalovat nepůjde) a stáhněte si jí do svého počítače. Stahujte však jen verze iOS označené zeleným písmem, jelikož jen ty lze v současné době na iPhone nainstalovat. Všechny ostatní - tedy červené - jsou ze strany Applu jak již bylo zmíněno i výše nepodporovány a tudíž je není možné nainstalovat. 

Dalším důležitým krokem je deaktivace funkce Najít iPhone, která pomáhá telefon najít v případě jeho ztráty. 

Tu deaktivujete ve starších systémech iOS opět přes Nastavení, tapnutí na vaše jméno, následně iCloud a podsekci Najít iPhone. Pokud pak využíváte iOS novější, po tapnutí na vaše jméno uvidíte rovnou sekci Najít, kde už jen zvolíte Najít iPhone a přepínačem tuto funkci deaktivujete. 

xxx

Tu deaktivujete podle našeho dalšího návodu, který naleznete přímo zde. 

Jakmile máte Najít iPhone vypnuto, přeinstalaci již nestojí prakticky nic v cestě. Dalším krokem k její realizaci je uvedení telefonu do DFU módu, který právě instalaci přes počítač umožní. Jeho aktivace se nicméně na iPhonech kvůli změnám jejich ovládacích prvků liší:

Vlastníte-li iPhone 11, 11 Pro (Max), XR, XS (Max) či X, připojte jej k PC či Macu. Následně stlačte a pusťte boční tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté totéž zopakujte s tlačítkem pro snížení hlasitosti a poté na zhruba 10 vteřin stlačte boční Power Button telefonu. Jeho obrazovka by měla následně zčernat, což je pro vás signál k dalšímu stisknutí tlačítka pro snížení hlasitosti na 5 sekund, po kterých pusťte Power Button a tlačítko pro snížení hlasitosti držte dalších zhruba 10 vteřin. Jakmile tak učiníte, v počítači byste měli v iTunes či Finderu vidět hlášku, že je telefon přepnutý do DFU módu. 

Majitelé iPhonů 7 (Plus), 8 (Plus) či SE 2. generace se do DFU módu dostanou tak, že připojí svůj telefon k PC či Macu a následně jej vypnou. Jakmile tak učiní, stisknou Power Button po dobu 3 sekund. Po jejich uplynutí přidají ke stisknutému Power Buttonu i stisknutí tlačítka pro snížení hlasitosti a tak vydrží dalších zhruba 10 vteřin, poté uvolní vypínací tlačítko a drží po dobu 5 vteřin tlačítko pro snížení hlasitosti. Že se jim DFU mód podařil zaktivovat poznají tak, že jim  v iTunes vyskočí hláška o připojeném iPhonu v režimu obnovy.

Pokud jste uživateli iPhonů 6s a starších, vaše cesta do DFU módu začíná též tak, že telefon připojíte k PC či Macu a vypněte jej. Poté stisknete jeho Power Button na zhruba 3 vteřiny, po kterých k tomuto úkonu přidáte i stisk Home Buttonu s tím, že obě tlačítka přidržíte zhruba dalších 10 vteřin. Po jejich uplynutí pusťte Power Button, stále držte Home Button a vyčkejte, než se na displeji počítače objeví zpráva o tom, že detekoval zařízení v DFU módu. 

Instalaci iOS již v tuto chvíli nestojí v cestě prakticky nic. Jakmile je telefon uveden do DFU módu, stačí v programu pro správu iPhonu - tedy v iTunes či Finderu a jeho sekci správy - nalézt možnost Obnovit iPhone … a na tu kliknout při stlačené klávese Option na Macu (či Alt u starších Maců) či Shift ve Windows. Tím se spustí nabídka souborů, ve které jen naleznete dříve stažený instalační IPSW soubor. Ten následně rozkliknete a jeho instalaci potvrdíte možností Obnovit a aktualizovat. O vše ostatní už se postará váš počítač. Jakmile instalace skončí, můžete si do telefonu nahrát zpět všechny své soubory z iCloudu. Nahrávat je nyní budete do naprosto čistého systému bez chyb. 

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám
+420 222 240 075

Najdete nás v centru
Prahy u Masarykova nádr.
Hybernská 24, Praha 1
(Hybernská centrum)

Po–Pá 9:00–19:00
mimo otevírací dobu dle domluvy
Do kontaktů
Své zařízení na opravu nám můžete zaslat. Nýní i kurýrem po Praze ZDARMA.
Prime Servis
Sledujte nás na
© 2015-2024 PrimeServis.cz