Jen máloco bolí víc než škrábanec či v horším případě prasklina na displeji nového telefonu - tím spíš, když jsou opravy modelů značek Samsung, Huawei, Xiaomi, Honor, iPhone či mnoha dalších velmi drahé. Udržet displej v pořádku však není ve výsledku ničím těžkým. Stačí jen vědět, jak na to.
Možností, jak ochránit displej telefonu, je celá řada. Za tu nejspolehlivější lze pak bezesporu označit používání speciálních tvrzených skel, který se na ně jednoduše nalepí a pak už jen zachytávají škrábance či s trochou štěstí prasknutí. Ano, při pádech telefonů jsou totiž mnohem častěji na padrť tvrzená skla než displeje telefonů, z čehož plyne vcelku jednoznačný závěr - jeho používání se určitě vyplatí.
Na trhu naleznete spousty ochranných skel nejrůznějších cenových kategorií, značek či velikostí. Obecně se dá říci, že nejvyšší ochranu poskytne sklo kryjící celou přední stranu telefonu včetně senzorů v displeji či zaoblených okrajů. Tato skla však bohužel nebývají mnohdy kompatibilní s kryty, které je od telefonu odchlipují a ve výsledku mohou snižovat jejich účinnost. Při výběru skla je tedy potřeba na tento problém pamatovat a kupovat jej podle preferovaného krytu nebo naopak kupovat kryt podle preferovaného typu skla.
Dobrým kompromisem mezi ochranou telefonu a kompatibilitou s kryty jsou takzvaná “Case Friendly” skla, která si výrobci označují jako Edge-to-edge, 2,5D a podobně. Jedná se o skla, která kryjí prakticky celý displej telefonu, avšak nepřesahují přes jeho boky (je-li displej zaoblený), ale končí těsně vedle nich. Díky tomu je tak možné na telefon nasadit naprostou většinu standardních krytů bez toho, aniž by jimi bylo sklo jakkoliv vytlačováno a tím pádem by ztrácelo svůj efekt. Zároveň však skla dodávají telefonu prvotřídní ochranu, která je jen mírně nižší než u předešlého typu.
Úplným základem mezi tvrzenými skly jsou 2D skla, která jsou zároveň tím nejlevnějším, co lze sehnat. Jedná se o skla, která většinou kryjí jen zobrazovací plochu displeje, popřípadě miniaturní část rámečku kolem něj. Většinou jsou vyrobená tak, že nekryjí různé výřezy v displejích či prostor pod domovským tlačítkem, což zvyšuje možnost poškození těchto míst. S trochou nadsázky se proto dá říci, že tato skla slouží skutečně jen k ochraně proti škrábancům, jelikož ve všech ostatních případech je jejich ochranný efekt velmi malý. Na druhou stranu, problémů s nekompatibilitou s kryty se zde obávat nemusíte.
Pokud chcete svému telefonu dopřát jen elementární ochranu displeje, sáhnout můžete po klasické ochranné fólii. Ta se na displej implementuje též nalepením s tím, že s ním zpravidla parádně splyne a na rozdíl od skla jí tak prakticky není vidět. Její ochranné schopnosti jsou však oproti tvrzenému sklu výrazně nižší, jelikož zachytává jen škrábance a to mnohdy ty jemnější. Pokud by se vám nedopatřením podařil udělat do displeje chráněného fólií větší vryp, je vcelku pravděpodobné její proděravění a tedy škrábnutí přímo displeje. Kdybychom se pak měli bavit o ochraně proti prasknutí, ta je u fólie prakticky nulová. Ceny fólií nicméně bývají v porovnání se skly nižší, takže se při opatrnějším používání telefonu v tomto směru vyplatí.
Ochranu displeji nemusíte dodat jen pomocí tvrzených skel či fólií, ale například i robustními kryty. Ty mají většinou velký přesah přes boky displeje, díky čemuž jej do sebe “vtáhnou” a díky tomu jej velmi slušně chrání například při položení telefonu obrazovkou dolů, popřípadě při pádech na hranu krytu. Některé kryty pak dokonce disponují předním namontovatelným chráničem, který funguje podobně jako tvrzené sklo, avšak na rozdíl od něj se k displeji nelepí. Nevýhodou těchto krytů jsou jejich nepraktické rozměry a mnohdy i svým způsobem kontroverzní design. Zkrátka a dobře - nejedná se o kryty, které byste bez problému strčili do úzkých kalhot a bezstarostně je vytáhli na pracovní schůzce.
Chránit displej lze i bez investic do jakéhokoliv dalšího příslušenství. Mnohdy bohatě stačí, když člověk dodržuje základní bezpečnostní principy a při používání telefonu zapojuje zdravý selský rozum. Mezi základní bezpečnostní zásady patří nenosit telefon v kapse, batohu či jiném zavazadle v jedné kapse dohromady s ostrými předměty jako například klíči, propiskami, tužkami. Vhodné ale nejsou ani mince či obecně předměty s hranami, které by se mohly o displej jakkoliv opřít. Co se týče pokládání telefonu, pro zachování nepoškozeného displeje je dobré jej pokládat na záda a nikoliv právě displejem dolů. Nečistoty, které na podkladové ploše jsou, můžou být sice miniaturní, přesto však zvládnou na displeji nadělat pořádnou mikroškrábancovou paseku. Rovněž platí, že bychom měli telefon ovládat jen čistýma rukama, jelikož ani mikronečistoty nedělají oleofobní vrstvě displeje dobře. Totéž lze říci i o různých čistících prostředcích, které bychom měli používat jen naprosto minimálně a to navíc dle doporučení výrobce. Jedině tak si totiž člověk zajistí, že jeho displej vydrží jako nový co možná nejdéle.
I přes přemíru opatrnosti či použití všech dostupných ochranných doplňků se nicméně může čas od času stát, že se přeci jen displej telefonu poškodí a je nutné jej vyměnit. V takovém případě je dobré nechat tuto činnost na odbornících, kteří mají s podobnými úkony zkušenosti, a kteří vám díky nim dokáží pomoci rychle, efektivně a za přijatelnou cenu. S problémy týkajícími se displejů vám velmi rádi pomůžeme i v našem servisu. Stejně tak si u nás na pobočce můžete zakoupit tvrzená skla všech typů.