Notebooky (s Windows) z důvodu nadměrného počtu zakázek nepřijímáme. Děkujeme ||| od 23.12.2024 až 1.1.2025 ZAVŘENO/CLOSED. Všem přejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok.
Prime Servis
Po–Čt 9–19, Pá 9–16
+420 222 240 075
PORADNA

Co dělat, když telefon nenabíjí

Ať už vlastníte chytrý telefon značky Samsung, Huawei, Xiaomi, Honor, iPhone či jakékoliv jiné, můžete se dostat do situace, kdy se nenabíjí. Příčin tohoto problému může být hned několik, přičemž nejednu z nich jste schopni vyřešit z pohodlí domova svépomocí. Na ty nejčastější se podíváme v následujících řádcích s tím, že u opravitelných svépomocí si řekneme, jak na to.

Špína v konektoru

Suverénně nejčastější příčinou problémů s nabíjením telefonů bývá port zanesený nečistotami. Možná si říkáte, že zaneřádit tak malou dírku je svým způsobem nemožné. Opak je však pravdou. Špína se totiž do portu dostává pozvolna i při každodenním běžném používání s tím, že postupem času se její množství zvětšuje. Pomyslným lapačem špíny pro porty bývají třeba kapsy od kalhot, které bývají plné drobných částeček všeho druhu, jenž právě do portu padají. Řešení tohoto problému je však naštěstí naprosto jednoduché - port zkrátka stačí vyčistit.

Při čištění portu je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, jelikož v opačném případě hrozí, že jím naděláte více škody než užitku. Nejsnadněji se čistí porty iPhonů a popřípadě i jiných telefonů s “jednoduchou” zdířkou bez jakékoliv vystouplé vnitřní části. Čištění lze provádět nejrůznějšími nástroji, přičemž za nejbezpečnější a nejdostupnější můžeme označit párátko, kterým lze nečistoty jednoduše “vydloubat”. Použít jej lze i pro čištění USB-C portů či microUSB, avšak zde je potřeba čistit po celou dobu tak, aby nehrozilo jeho zalomení či vylomení vnitřního “zobáčku” zdířky. Dobrým pomocníkem můžou být nejrůznější čistící sady na porty plné úzkých plastových tyčinek, kterými se dá dostat takřka všude bez větších rizik. Naopak špendlíky, jehly či jiné kovové vhodné nejsou, jelikož je jimi jednoduché vnitřek portu poškrábat.

Problém s nabíječkou

Může se to zdát jako naprosto triviální rada, ale rozhodně se vyplatí vyslyšet. Při problémech s nabíjením totiž telefon vždy na vině určitě není. Pokud se tedy do podobných potíží dostanete, je rozhodně záhodno důkladně zkontrolovat i nabíječku a to každý její komponent zvlášť, pokud jí tedy lze rozdělit. Jak adaptéry, tak nabíjecí kabely totiž poměrně často vinou častého používání či nešetrné manipulace odchází. U kabelů bývají problémy zejména s uchycením koncovky ke zbytku kabelu či jejich zlomením, adaptéry se zase mohou vcelku jednoduše spálit.

Neaktuální software

Kromě hardwarových problémů může za nenabíjením telefonu stát i problém softwarový. Ten může být vyvolán například neaktuálností software nebo chcete-li operačního systému, který v telefonu běží. Poměrně zajímavé je, že i samotní výrobci smartphonů při potížích s nabíjením radí svým uživatelům, aby si zkontrolovali aktuálnost svých operačních systémů. Pokud se tedy setkáte s problémem s nabíjením a nepomohou vám dvě výše zmíněné rady, rozhodně není od věci zkontrolovat aktuálnost systému a v případě, že není nejaktuálnější, jej na nejnovější verzi aktualizovat - tedy samozřejmě v případě, že toho je telefon vzhledem k baterii ještě schopen. Obecně lze proto doporučit na aktuálnost OS neustále dbát, jelikož jí dokážete nabíjecí problémy eliminovat.

hlá softwarová chyba

Za nenabíjením telefonu může občas být úplná banalita, kterou dokážete opravit mrknutím oka. Nezřídka kdy se stává, že je problém zapříčiněn softwarovou chybou, která se v telefonu náhle objevila a která nabíjení blokuje. Řešení tohoto problému bývá zpravidla jednoduché. V naprosté většině případů totiž stačí jen zařízení restartovat, což v něm chybu vyruší a tím pádem se vše, co předtím zlobilo, rozjede jako dřív. Pokud restart nepomůže, vy máte v telefonu zároveň nejnovější OS a zároveň jste již zkoušeli čistit port a kontrolovali nabíječku, zbývá poslední domácká možnost - přeinstalování systému. Jak přeinstalaci provést lze většinou nalézt na stránkách výrobce vašeho telefonu. Předtím, než se do ní pustíte, však radíme data v telefonu důkladně zazálohovat.

Návštěva servisu

Pokud vám žádná z předešlých home-made rad nepomohla, bohužel vám nezbude nic jiného, než využít služby profesionálů a svůj telefon předat kvalitnímu servisu. Velmi pravděpodobně se totiž jedná o těžší hardwarovou vadu, která si vyžádá odborný zásah ve formě výměny poškozeného komponentu. Opravy závad zabraňujících nabíjení telefonů nejsou problém ani pro náš servis. Pokud si tedy už nevíte rady, rádi vám s vyřešením problému pomůžeme.

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám
+420 222 240 075

Najdete nás v centru
Prahy u Masarykova nádr.
Hybernská 24, Praha 1
(Hybernská centrum)

Po–Čt 9:00–19:00, Pá 9:00–16:00
mimo otevírací dobu dle domluvy
Do kontaktů
Zařízení na opravu nám můžete zaslat. Zpět odešleme na adresu nebo do Alzaboxu.
Prime Servis
Sledujte nás na
© 2015-2024 PrimeServis.cz